Vücut Geliştirme Temel Bilgiler

INTERMITTENT FASTING

[icon name=”asterisk” class=”” unprefixed_class=””]IF beslenme sistemi ,özetle 24 saatlik 1 günün kısa bir döneminde beslenip,geri kalan uzun döneminde besin almamak anlamına gelir. Aç kalma süresi 16-18 veya 20 saat olabilir. Geriye kalan zaman diliminde günlük alınması gereken makroların alınması gerekir. Antrenman zamanı aç kalınan aralıkta olmak zorunda değildir. Uzun süre aç kalmak,insülin seviyesini düşürerek yağ yakımının artmasını sağlar. Aldığınız kalori miktarı diğer beslenme sistemlerine göre daha düşük seviyelerde kalır. Asıl yenilecek öğünün antrenman sonrasına zamanlanması tavsiye edilir.


ADAPTASYON ANTRENMANI

[icon name=”asterisk” class=”” unprefixed_class=””]3 Ay veya daha fazla spor yapmamış olan kişilerin vücudunu antrenman formuna hazırlamak,sakatlıkların önüne geçmek için bağ dokuyu kuvvetlendirmek,çalışmayan kasları en hızlı şekilde devreye sokmak için yapılan antrenman şeklidir. Tüm vücudun sisteme dahil edilmesini amaçlar. Bir antrenman süresi içerisinde büyük kaslardan küçük kaslara doğru hafif ağırlıklar ile çalışma prensibine dayanır. Antrenman süresi 50-70 dk.dır . Antrenman sonunda mutlaka streching ve cardio yapılmalıdır.


KARDİYO ANTRENMANI

[icon name=”asterisk” class=”” unprefixed_class=””]Vücudun yağ yakmasını hızlandırmak için yapılan antrenman şeklidir. Nabzın uzun süre yüksek tutularak antrenman sonrasındaki saatlerde de vücudun,enerjisini, depoladığı yağı kullanarak temin etmesini amaçlar. Çok uzun süreli kardio antrenmanları,bilinenin aksine daha fazla yağ yakılmasını sağlamaz. Vücuda kas kaybettirir ve bitkin düşürür. Vücutta yıkım hormonu olarak bilinen kortisol hormonunun salgılanmasına neden olur. Bu hormon ilerleyen süreçte performansın düşmesine,kas kütlesinin azalmasına,yorgunluk,bitkinlik ve sürantrene olmaya neden olur.


FONKSİYONEL ANTRENMAN

[icon name=”asterisk” class=”” unprefixed_class=””]Belli bir tip antrenman sistemi değildir. “Fonksiyonel” olması , amaca yönelik olması anlamına gelir. Sporcu neyi amaçlıyorsa ona yönelik yaptığı antrenmana fonksiyonel antrenman denir. Maraton koşmak isteyen bir bireye,amacına uygun olmayan bir şekilde ağırlık antrenmanı yaptırırsanız ,bu antrenman fonksiyonel değildir. maraton koşucusuna buna uygun,kickbox dövüşçüsüne buna uygun,güreş sporcusuna bu amaca uygun yaptırılan her antrenman fonksiyoneldir.


POSTÜR

[icon name=”asterisk” class=”” unprefixed_class=””]Duruş şekli anlamına gelir. Doğru posture sahip olmayan bireylerin bu durumu düzeltmeden antrenmana başlamaları sakıncalıdır. Duruş bozukluğunun daha kötü bir noktaya ilerlemesine sebep olabilir. Antrenmanlara başlamadan önce mutlaka Postur Analizi yapılması gerekir.