SPOR SALONUNA BAŞLARKEN

Fitness Antrenmanı
 
 

      Genellikle her yaştan bireyler spor salonuna başlarken kilo kaybı, kilo kontrolü, sağlık sebepleri ve sıkılaşmak gibi hedefler belirlerler. Spor salonları ve antrenör bu hedefler için ne kadar önemli, size ne kadar yardımcı olabilir? Yada bu tarz hedefler için öncelik spor salonu mu yoksa antrenör mü olmalı?

Şimdi bu soruları daha temelden kavrayarak açıklayalım. 

Kilo vermek istiyorum, sıkılaşmak istiyorum, sağlığımı korumak için spor salonuna başlayacağım ne yapmalıyım?

Öncelikle spor salonu ve antrenör kesinlikle kilo vermenizde size yardımcı olacaktır ancak ilk etapta bir aile hekimine görünerek doktorunuzdan tavsiyeler almalısınız. 

Farkında olmadığınız rahatsızlıklar egzersiz ile sizi olumsuz yönde etkileyebilir. Kalp yetmezliği veya ortopedik rahatsızlıklar gibi.

       

Önemli olan kilo vermeniz değil ideal yağ oranlarına ulaşmanızdır. Hiç kilo vermeden zayıflayıp sıkılaşabilirsiniz. Başlamadan önce bir diyetisyen nezaretinde vücut kitle indeksinizi ölçtürüp değerlerinizi gözden geçirmelisiniz. Artık diyetisyenlerimiz bu konuda kan tahlilleri de isteyebiliyorlar. Diyetisyen için sigorta kapsamındaki hastanelere de ücretsiz olarak başvurabilirsiniz. 

        Bu tarz hedeflerde önceliğinizin doğru beslenme ve diyet olması çok daha önemli. Bilindiği gibi diyet sadece zayıflamak ,sıkılaşmak için değil kas artışı için yada sağlık sorunları içinde kullanılan bir terimdir. Diyeti bir periyot olarak değil düzenli bir hayat şekli haline getirmeliyiz. 

Kendinizden eminsiniz ve bir spor salonunda spor yapmak hatta sıkılaşmak için hazırsınız ve bir antrenör ya da spor salonu aramaya koyuldunuz.

         Herkesin tercih ve bütçesine göre spor salonu ve antrenör  mevcut. Burada dikkat etmeniz geren en önemli şeyler iyi iletişim kurabileceğinizi düşündüğünüz, sizi sağlıklı bir şekilde yönlendirebilecek ,hedefiniz olan kilo vermek,kilo almak veya sıkılaşmak için sizi iyi motive edecek uzmanlara,antrenörlere ulaşmanız. Kişisel eğitmenlik ve kişisel antrenör sistemi bu konuda artık çok popüler ve en ideali. Çünkü spor salonunda normal prosedür üyelerin çoğunluğu doğrultusunda ilk etapta sizi gözlem olarak güvenli bir program ile bir antrenörün  yönlendirmesi ancak bu sizi tatmin etmeyip hedeflediğiniz zaman diliminde sıkıcı bir süreç haline dönüşebilir.Kilo vermek veya sıkılaşmak hedefinde iken tam tersi bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Yukarıda spora başlama sebeplerinizden biri olan sağlık sorunlarına( hastalık sonrası toparlanma, nörolojik ve ortopedik problemler gibi)sahipseniz kesinlikle bu işin eğitimini almış bir antrenör gözetiminde olmalısınız . Daha sonrasında kendi başınıza kalacaksınız ve bu bütün salonlarda böyledir. Oysa kişisel spor antrenörlüğü programı ile daha kaliteli ve sonuç odaklı hizmet alabilirsiniz. Sıkılaşmak,kilo vermek,kondüsyon kazanmak veya kilo almak hatta yarışmalara hazırlanmak için kişisel antrenör sistemi en ideal sistem olarak öne çıkıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares