Bölgesel İncelme Nedir,Mümkün müdür ?

 

 

 

Fazla kilolardan konuşulan sohbet ortamlarında sık sık duyarsınız;herkesin kiloları belli bir bölgede toplanmıştır ve orası gitse aslında vücudu çok iyidir . Kimisi bel çevresinden,kimisi basenlerinden,kimisi kollarından,kimisi bacaklarından dem vurur.

Peki bu şekilde  belirli bir bölgede toplanan yağların,cerrahi müdahale olmaksızın,antrenman ile özel olarak hedef alınarak bölgesel incelme şeklinde eritilmesi mümkün müdür ?

 

 

Mekik çekerek karın bölgesi eritilir mi?

Squad bacakları inceltir mi?

Ağırlık çalışmak kilo verdirir mi?

Bölgesel incelme nasıl olur veya olabilir mi ?

Bunların cevaplarına hep birlikte göz atalım .

Açıklama yapmadan,yapılmış birkaç çalışmadan bahsedeceğim.


  • Bir grup erkek ve kadın denek,14 hafta boyunca haftada 3-4 kez hususi tek bacak üzerine yoğun antrenman yapıyor. Çalışma öncesinde ve sonrasında tüm vücut ve bölgesel oranlar üst seviye ölçüm cihazları ile kaydediliyor. Araştırma neticesinde çalışma yapılan bacak ile diğer bacak arasında yağ oranında bir fark görülmüyor ve tüm vücutta eşit oranda yağ oranında azalma görülüyor. Vücutta çalışma yapan bölge,enerji ihtiyacını kendi bölgesinden değil,tüm vücuttan karşılar.

 

  • Diğer bir çalışmada;14 erkek ve 14 kadın 2 gruba ayrılıyor. Mekik çeken grup ve çekmeyen grup üzerinde 2 ay boyunca yapılan çalışmada önceki ve sonraki değerler ölçüldüğünde karın çevresi,karın bölgesi yağ oranı ve deri kalınlığında herhangi bir farka rastlanmıyor . Yani;karın egzersizi karın bölgesinde yağ yakımı sağlamıyor.

Aynı şekilde ABD de yapılan bir çalışmada da tenis oyuncularının kol ölçümleri alınarak değerlendirilmiş ve raket kullanan kol ile diğer kol arasında yapılan karşılaştırmada yağ oranlarında farklılık olmadığı görülmüştü.

Sonuç olarak yapılan tüm araştırmalar bölgesel incelmenin şehir efsanesinden başka bir şey olmadığını ortaya koyar.

Peki belli bölgelerde yağ yakımını nasıl sağlayacağız.

Vücut enerji ihtiyacını karşılamak için hazırdaki depoları boşaltıp da vücuttaki yağlardan yararlanmaya başladığında (bu süreç egzersize başladıktan yaklaşık 20 dk. sonrası olarak değerlendirilebilir) ihtiyacını tüm vücuttan aynı yüzde oranında karşılar. Yani bel bölgenizdeki 100k yağın %1 i ,yüz bölgenizdeki 0.2k yağın da %1 i gibi. Bu yüzden kütle olarak aslında bel bölgenizden daha çok yağ yakılır ama beliniz hala gözünüze kalın görünebilir. Tabi vücuttaki yağ depoları konum ve miktar olarak tamamen genetik ve hormonel faktörler sebebiyle farklılık gösterir.


 

Vücuttan yağ yakmak için hangi egzersiz en iyi etkiyi verecektir ?

      Nabzınızı uzun süre boyunca yüksek tutan egzersizler kalori açığı yaratacak ve vücudunuzun hazırda beklettiği enerjiyi kısa sürede harcayarak yağlardan enerji temin etmesini sağlayacaktır.  Egzersizi bitirdikten sonra yaklaşık 16 saat boyunca(şeker almadıkça) vücudunuz yağ asitlerinden faydalanmaya devam eder . Nabzı yüksek tutan en iyi egzersiz çeşidi kardio egzersizidir. Yani koşu bandı,eliptical ya da pedal çevirme egzersizleri bacak kasının büyük olması ve bacak odaklı egzersizler olduğu için kalbi yüksek tempo ile çalıştırır fakat ,siz ağırlık çalışarak da aynı sonucu elde edebilirsiniz . Yalnız çok konsantre,dikkatinizi dağıtacak her türlü materyalden uzak ve çok kısa dinlenme aralıkları ve yüksek ağırlıklar ile çalışmanız gerekir.

Ağırlık antrenmanına kardio etkisi vermek zordur çünkü, setler ve dinlenme aralıkları çok hassas biçimde takip edilmeli ve dinlenme sürelerinin uzamasına izin verilmemelidir.

 

 

 

Hatta nabız ölçer kullanarak nabzınızı takip etmeli ve düşmesine izin vermemelisiniz. Yaşınıza uygun nabız aralığını ve antrenman şiddetini öğrenmek için Kardio Antrenmanı adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares